Czasami czytam dziennikarzy, psychologów, a nawet pedagogów wypowiadających się za bezwzględnym odgrodzeniem dzieci od technologii komputerowych.

Jeszcze gorzej jest, gdy słyszę to samo od rodziców. Nic na to nie poradzę, ale moje zdanie na ten temat jest przeciwne. To przecież rodzice powinni wprowadzać swoje dzieci w świat, również w ten cyfrowy świat. Już jako dzieci powinniśmy wiedzieć co każdy człowiek może osiągnąć dzięki cyfrowym narzędziom.

Czy ochrona rodzicielska w Windows jest kompromisowym i dobrym dla dzieci rozwiązaniem?

Ostatnio posiedziałem nad tym tematem i myślę, że to naprawdę może być rozsądne rozwiązanie wspomagające:

  • zaangażowanie rodziców w zapoznanie dzieci z technologią komputerową!

Podkreślam jeszcze raz, że nie chodzi mi o zainteresowanie dzieci treściami multimedialnymi i grami komputerowymi!

Chodzi o wykorzystanie technologii komputerowej

  • w rozwijającej zabawie i we wciągających zajęciach edukacyjnych.

Te możliwości otwierają się już dla zaczynającego czytać sześciolatka.

Łącza do przykładów rozwijających zabaw i zajęć edukacyjnych znajdziecie w kolejnym wpisie o ochronie rodzicielskiej.

Ochronę rodzicielską musimy zacząć od swojego profilu logowania w Windows

Żeby móc korzystać z ochrony rodzicielskiej dzieci musimy być do swojego komputera zalogowani tzw. kontem Microsoft. Jak swoje konto pocztowe zarejestrować jako konto Microsoft albo utworzyć takie konto? Znajdziesz w tym wpisie. Można też wykorzystać opis zakładania konta Microsoft dla dziecka znajdujący się poniżej. Teraz opiszę wystartowanie ochrony rodzicielskiej.

Klikamy klawisz Start i wybieramy kółko zębate Ustawienia.


Wybieramy ikonę ustawień Konta.


Jesteśmy na stronie ustawień swojego konta Microsoft. Z opcji po lewej stronie wybieramy Rodzina i inne osoby.


Teraz możemy wybrać opcję Dodaj członka rodziny.


Zgodnie z naszym zadaniem zaznaczamy opcję Dodaj dziecko. Zapewne nasze wstępujące w cyfrowy świat dziecko nie ma jeszcze żadnego konta, a więc musimy kliknąć opcję Osoba, którą chcę dodać, nie ma adresu e-mail.

To, że utworzymy w tej chwili konto pocztowe naszej córki lub syna nie oznacza wcale, że to dziecko natychmiast zacznie z tego konta korzystać. Nie będzie też wcale zalewane tysiącami nieadekwatnych do jego wieku propozycji i spamem. To konto jeszcze długo powinno pozostać pod pełną kontrolą rodziców.


Teraz możemy podać nazwę nowego konta dla naszego dziecka w domenie @outlook.com. Warto zadbać by nazwa jak najlepiej identyfikowała się z dzieckiem. Jeśli już ktoś zajął konkretną nazwę trzeba wymyśleć inną formę imienia lub dodać jakiś pseudonim. Wpisujemy hasło dla naszego dziecka, kraj w którym mieszkamy i datę urodzenia dziecka. Data jest bardzo ważna, bo według wieku naszego dziecka ustawione zostaną ogólne zasady ochrony.


Dla ochrony konta naszego dziecka i ewentualnych problemów z odzyskaniem zapomnianego hasła warto podać swój numer telefonu. Wtedy gdy konieczny będzie kontakt dla zmiany opcji ochrony będziemy mogli korzystać z sms-ów, bądź opcji głosowych naszego telefonu.


Na tej stronie nie musimy zaznaczać żadnej opcji dla naszego dziecka. Wystarczy kliknąć Dalej.


No to mamy już czynne konto naszego dziecka. Klikamy Zamknij.


Przejdziemy teraz do zarządzania ustawieniami regulującymi działania dziecka na komputerze.

Jak widać do dyspozycji mamy opcje: Sprawdź ostatnie działania, Przeglądanie Internetu, Czas korzystania z urządz i Więcej opcji. Możemy zacząć od Sprawdź ostatnie działania.


Możemy zarządzać raportowaniem aktywności, zażyczyć sobie cotygodniowe raporty mailem z komputerów i urządzeń Xbox, do których zaloguje się dziecko. Oczywiście Przeglądanie InPrivate powinno dla dziecka pozostać zablokowane, jeśli chcemy móc oglądać jego aktywność.

Wybierając kolejną opcję zarządzamy blokowaniem nieodpowiednich witryn internetowych na komputerach i urządzeniach Xbox, do których zaloguje się dziecko. Przewijamy stronę w dół.


Tutaj możemy przeglądanie Internetu ograniczyć wręcz tylko do witryn, których adresy wpiszemy w odpowiedniej liście. W kolejnej liście możemy wpisać witryny, które mają być zablokowane. Wybieramy kolejną opcję. W pełni działanie obu list zrozumiemy we wpisie podsumowania wiedzy o ochronie rodzicielskiej w Windows.


Tutaj zarządzamy blokowaniem nieodpowiednich aplikacji i gier. Dotyczy to komputerów i urządzeń do których zaloguje się dziecko. Jeśli uważamy, że nasze dziecko dorosło już do bardziej zaawansowanych aplikacji i gier możemy zmienić jego wiek wynikający z wpisanej przez nas daty jego urodzenia.

Przewijamy ekran i widzimy automatyczne klasyfikatory grup aplikacji i gier wynikające z ustalonego wieku dziecka oraz listę aplikacji i gier zablokowanych. Możemy tę listę uzupełniać. Klikamy opcję Godziny korzystania z urządzeń.

Myślę, że wbrew chęciom producentów gier, pierwszym komputerem Waszego dziecka nie będzie konsola Xbox, więc godziny dnia gdy dziecko może z niej korzystać będą na razie nieistotne. Przewijamy ekran w dół i teraz rzeczywiście warto się zastanowić w jakich dniach tygodnia i w jakich godzinach dziecko powinno móc korzystać z komputera. Poniżej widać w jaki sposób można ustalić właściwe reguły czasu dla dziecka. Klikając konkretną ilustrację można ją powiększyć dla lepszej orientacji. Efekty działania tej opcji poznamy dokładniej we wpisie o rezultatach włączenia ochrony.


Kolejna opcja Zakupy i wydatki w początkach używania komputera przez dziecko powinna (chyba) pozostać wyzerowana.
I to już wszystkie reguły jakie możemy ustalić dla korzystania przez nasze dziecko z komputera. Teraz pokażemy co powinniśmy zrobić zanim dziecko zaloguje się do komputera samo. A na koniec w kolejnym wpisie chętnie wymienię z Wami uwagi na temat jak to wszystko działa.

Zanim dziecko zaloguje się samo


Jeszcze nie czas przekazać dziecku komputer do działania! Zanim to będzie można zrobić trzeba zalogować się do komputera jako dziecko i posprzątać z komputera i z obszaru Menu start, wszystko co może rozpraszać dziecko i być niepożądane dla jego działań z komputerem.


Wydaje się, że dobrym pomysłem może być, by na komputerze dziecka mógł zalogować się również rodzic. Nawet wtedy, gdy komputer ma być osobistym komputerem dziecka. Powyżej na ekranie logowania komputera po raz pierwszy logujemy się jako dziecko.


Otwieramy Menu Start! Naszym oczom ukazuje się mnóstwo kafelków na pewno zupełnie nieistotnych przy pierwszym kontakcie dziecka z komputerem. A przecież najładniejsze kafelki to te uruchamiające gry.

Jeden klik i już zaczyna się dziać… Na ekranie robi się coraz „ciekawiej”. Ale nie o to nam chodzi, by nasze dziecko miało doping do grania.

Wszystkie nieodpowiadające naszym celom kafelki należy odpiąć od pulpitu, albo odinstalować z komputera. Klikamy kafelek prawym przyciskiem myszy i wybieramy odpowiednią opcję.


Brak kafelka na pulpicie to jeszcze nie wszystko. Warto kliknąć w lewym dolnym rogu klawisz Start, wybrać koło zębate Ustawienia, a następnie wybrać opcję Aplikacje.

Teraz z listy zainstalowanych aplikacji możemy usunąć wszystkie te nieodpowiednie dla naszego dziecka.

Niektórych aplikacji związanych bezpośrednio z systemem Windows nie da się odinstalować.

Jeszcze trochę aplikacji w Menu Start zostało. Trudno podjąć decyzję co jeszcze usunąć. Kalkulator, Mapy, odtwarzacz audio i wideo, przeglądarka zdjęć, Kalendarz, Poczta, OneNote, Skype, Paint 3D. Może nie od razu zaczniemy z dzieckiem z nich korzystać. Ale przecież bez tych aplikacji trudno mówić o poznawaniu świata i uczeniu przydatności komputera w życiu człowieka od wieku lat sześciu począwszy.


Jesteście ciekawi co z tego wyszło? Jakie są wnioski po tygodniu zabawy komputerem przez sześcioletnie dziecko? O tym będzie kolejny wpis.

Eksperyment jak zacząć kontakt dziecka z komputerem przeprowadziłem na bardzo mi bliskim sześciolatku. Oczywiście za zgodą jego rodziców. Dotyczył on nie tylko wdrożenia ochrony rodzicielskiej w Windows, ale również tematów zajęć jakie warto z dzieckiem realizować by poznało komputer jako narzędzie bardzo potrzebne w życiu człowieka. Opis eksperymentu znajdziecie we wpisie o pierwszym podejściu do ochrony rodzicielskiej