Komputer pilnuje limitów


Wykorzystanie przez dziecko limitu czasu ustalonego przez rodzica kończy się takim komunikatem. Dziecko może poprosić rodzica o pozwolenie na dodatkowy czas.

Kontrolowany dostęp do sieci

Przy domyślnych ustawieniach ochrony próba poszukiwania informacji na niedozwolone tematy (seks) kończy się niepowodzeniem. Ale jak widać, dziecko może otworzyć strony z grami i hazardem. Jednak nic nie przeszkadza mu studiować historii sztuki. Oczywiście rodzice mogą zabraniać dzieciom dostępu do stron, które ich zdaniem nie są odpowiednie dla ich pociech.

Zestawienie witryn

Na razie odwiedzone witryny są OK. Nie ma czego zabraniać. Wyszukiwania też są OK, chociaż „Psi patrol” to raczej nie to, co dorośli uznają za najlepsze. Odwiedzone strony to tylko te zaproponowane przeze mnie w poprzednim wpisie. Jeśli rodzice będą zaglądać w tę listę, w prosty sposób zablokują strony nieodpowiednie.

Zestawienie aplikacji

Na liście aplikacji wyświetlają się różne dziwne nazwy związane ze sprawdzaniem tożsamości użytkownika. Oczywiście nie blokujemy tych aplikacji. Jako że proponowane przeze mnie Khan Academy i godzinakodowania.pl to witryny internetowe, widać, że naszemu sześciolatkowi najwięcej czasu zajmuje korzystanie z przeglądarki.

Zestawienie czasów przy komputerze

W tygodniu 10-16 września mój sześciolatek spędził przy komputerze MALUCH (w końcu to komputer niewiele większy od pen drive’a) dwie godziny i sześć minut. Komputer nie był włączany każdego dnia.

Wrażenia sześciolatka

Rozmawiałem wczoraj z „moim” sześciolatkiem. Jak dotąd, zdecydowanie największe wrażenie robi na nim godzina kodowania. Ale może to takie rodzinne skrzywienie 😉

Od mojej strony

Widzę, że w tych pierwszych dniach bliższego kontaktu dziecka z komputerem bardzo ważny jest udział osoby dorosłej w rozpoczęciu „pracy”. Dla jeszcze słabo czytającego dziecka zarówno w Khan Academy, jak i w godzinakodowania.pl jest zbyt dużo opcji do wyboru. Łatwo zejść na manowce albo w rejony zbyt trudne. No i zachęcam do uwzględnienia chęci dziecka. Jeśli chce traktować komputer z akcesoriami jak klocki do składania — ma do tego prawo.

Instrukcję jak wdrożyć ochronę rodzicielską znajdziecie we wpisie Cyfrowa ochrona rodzicielska. To dość długa instrukcja. Gdyby sprawiała problemy firma BB SOFT chętnie pomoże.